13-08-2011

Wygasanie Rodziny na Swoim

3 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin. Oznacza to, że po 14-dniowym vacatio legis Rodzina na Swoim dla wielu stanie się niedostępna.

 

Najbardziej niekorzystna zmiana polega na obniżeniu mnożnika, który określa limity cen dla rządowego programu. Obecnie wspomniany mnożnik wynosi 1,4 i wyznacza ceny zarówno dla nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Po zmianach wskaźnik ten zostanie obniżony do poziomu 1,0 dla rynku pierwotnego i 0,8 dla rynku wtórnego. Oznacza to, że Rodzina na Swoim de facto przestanie obowiązywać dla rynku wtórnego w większości dużych polskich miast. Przykładowo dla Warszawy obowiązujący jeszcze wskaźnik wyznacza limit na poziomie 9 816,10, natomiast za kilka dni jego maksymalny poziom wyznaczony będzie na 5 609,20 za metr kwadratowy. Poziomy dla Krakowa, Wrocławia, Katowic czy Łodzi będą w pułapie między ok. 3 100 a 3 900 zł. Obecnie w zasadzie nie da się znaleźć nieruchomości, która spełniałaby wymagania programu we wspomnianych miastach.

Lepiej przedstawia się sytuacja, gdy przyjrzeć się rynkowi pierwotnemu, bo tutaj oferty deweloperów często spełniają wymagania dla limitu ceny określanego przy użyciu mnożnika 1,0.

Jedynym plusem Rodziny na Swoim w nowej odsłonie stanie się możliwość nabywania nieruchomości o powierzchni do 50 metrów kwadratowych przez singli. Ograniczeniem będzie jednak wiek kredytobiorcy- maksymalnie 35 lat (zarówno dla singli, jak małżeństw czy osób samotnie wychowującyh dzieci).

 

Maciej Woźniak